„Wypadki komunikacyjne adwokat od wypadków drogowych Warszawa” – w ramach prowadzonego działu związanego z wypadkami komunikacyjnymi oraz wypadkami drogowymi zapewniamy pomoc prawną adwokata karnisty specjalizującego się w prawie karnym – drogowym obejmującym swoim zakresem wypadki komunikacyjne, wypadki drogowe oraz katastrofy
Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji obejmują swoim zakresem katastrofę komunikacyjną, wypadki drogowe oraz przestępstwa drogowe takie jak prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego / narkotyków, ucieczkę z miejsca wypadku oraz ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień lub po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.
Czyn zabroniony z art.178a kodeksu karnego polegający na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego lub w stanie nietrzeźwości gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość potocznie nazywany jazdą lub prowadzeniem auta po alkoholu oraz prowadzenie auta pod wpływem narkotyków / „jazda po narkotykach” kwalifikowane jak przestępstwo w rozumieniu kodeksu karnego ma miejsce gdy zawartość narkotyku w organizmie badanego wynosi:
– marihuana- 1-2,5 ng/ml stan po użyciu środka, powyżej 2,5 ng/ml stan pod wpływem środka,
– amfetamina-25-50 ng/ml stan po użyciu, powyżej 50 stan pod wpływem środka,
– kokaina- 10-20 ng/ml stan po użyciu, powyżej 20 stan pod wpływem środka,
i jest przestępstwem najczęściej osądzanym przez Sądy karne w Polsce.
Obrona w sprawach karnych dotycząca wypadków drogowych oraz przestępstw drogowych jest skomplikowana i wymaga dużego doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy nie tylko z dziedziny prawa karnego i prawa drogowego ale także z dziedziny techniki, mechaniki pojazdowej oraz inżynierii samochodowej. A to oznacza, że warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w dziedzinie wypadków i przestępstw drogowych, zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym ze skutkiem śmiertelnym lub w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a wina i okoliczności sprawy budzą uzasadnione wątpliwości.
1 października 2023 r. wszedł w życie zmieniony art. 178 kodeksu karnego, który w sposób drastyczny podniósł kary za przestępstwa z art. 173 § 1 k.k., art. 174 k.k. i art. 177 § 1 k.k. Podniesienie kar dla kierowców powodujących wypadek drogowy jeżeli następstwem wypadku była śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków albo gdy sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ze skutkiem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w rozumieniu art. 157 § 1 kodeksu karnego zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po spowodowaniu wypadku, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego zostało zakwalifikowane jak zbrodnia, której górna granica ustawowego zagrożenia może wynosić nawet 20 lat pozbawienia wolności.
Zmieniony art. 178 kodeksu karnego otrzymał następujące brzmienie:
art. 178 § 1 k.k. skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 k.k. lub § 2 k.k., art. 174 k.k. lub art. 177 § 1 k.k. znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub § 2 k.k., art. 174 k.k. lub art. 177 § 1 k.k., a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 1a. skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 3 k.k. lub § 4 k.k. lub art. 177 § 2 k.k., w warunkach określonych w § 1 lub którego dotyczy wskazana w tym przepisie okoliczność, sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości:
1) nie niższej niż 3 lata, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby albo następstwem katastrofy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia,
2) nie niższej niż 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia w przypadku katastrofy, a 20 lat pozbawienia wolności w przypadku wypadku.
§ 2. (uchylony)
§ 3. W razie skazania, o którym mowa w § 1 lub 1a, sąd może orzec przepadek, o którym mowa w art. 44b kodeksu karnego [Przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym] a orzeka go, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.
Prowadzimy sprawy karne dotyczące przestępstw drogowych penalizowanych w art. 177 kk – wypadek drogowy, art. 178a kk – prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków, art. 178b kk – ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, art. 179 kk – odpowiedzialność dyspozytora, art. 180 kk – nietrzeźwość pełniącego czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych i art. 180a kk – prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień.
Kancelaria świadczy pomoc prawną sprawcą przestępstw drogowych polegających, w szczególności na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków, wypadków drogowych i komunikacyjnych oraz katastrof komunikacyjnych i lotniczych na wszystkich etapach postępowania karnego oraz w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym.